Günekomastia

Günekomastiat ehk meeste rindade suurenemist kogeb umbes 40 protsenti vanemaealisi mehi. Rindade ajutine ja loomulik suurenemine võib toimuda ka vastsündinutel ning puberteedieas poistel, kuid siis taanduvad rinnad mõne aja möödudes iseenesest. Ka vanemas eas meestel võib günekomastia taanduda iseenesest, kui leitakse selle tekkepõhjused, kuid sageli on haigusliku günekomastia ainukeseks ravivõimaluseks kirurgiline sekkumine.

Günekomastia pole ennetatav ning selle peamiseks tekkepõhjuseks on enamasti nais-ja meessuguhormoonide tasakaalu häirumine organismis. Ka erinevad ravimid või haigused, narkootikumide ja anaboolsete steroidide tarvitamine võivad tekitada günekomastiat.

Günekomastia võib oluliselt segada meeste igapäevast elu, sest paljud mehed häbenevad end palja ülakehaga näidata, saunas ja ujumas käia, samuti kanda liibuvaid riideid ning elada tervet seksuaalelu.

Kas günekomastia operatsioon on mõeldud just mulle?

  • Jah, mu rinnad on mehe kohta ebaloomulikult suured
  • Jah, ma häbenen oma paljast ülakeha teistele näidata
  • Jah, ma tahan tunda uhkust oma keha üle

Kui olete otsustanud günekomastia operatsiooni kasuks, siis olete oodatud meie erialaarsti konsultatsioonile, kus arutame teiega täpselt läbi, millised on teie ootused ning kas ja mil määral saame operatsiooni käigus neid ootusi täita.

Orienteeruvalt tund aega kestva konsultatsiooni ajal kirjeldab arst teile detailselt operatsioonile eelnevat ja järgnevat protsessi, samuti operatsiooni ennast. Teeme vajalikud analüüsid, küsime teie tervisliku seisundi ja harjumuste kohta ning vastame ka kõigile teie küsimustele. Meile oluliseks infoks teie kohta on allergiad, suitsetamine ja muud tervisega seotud harjumused.

Günekomastia operatsioon

Günekomastia operatsiooni käigus eemaldatakse ülearune rasvkude ja vahel ka lõtvunud nahk. Lõikus kestab üks kuni kaks tundi ning teeme seda alati üldnarkoosiga.

Enne operatsiooni kantakse joonisena teie rindadele markeeringud sisselõigete kohtadest. See, kui palju sisselõikeid on vaja teha, sõltub patsiendi soovist ja rindade vähendamise mahust.

Günekomastia operatsiooni meetodeid on mitmeid ning valik oleneb sellest, kas rinnas on rohkem rasvkudet või rinnanäärme kudet. Rasvkoe eemaldamiseks kasutatakse rasvaimu, rinnanäärme kude lõigatakse välja. Vajadusel lõigatakse ära ülejäänud nahk, mis muidu pärast lõikust rippuma jääks.

Operatsioonist toibute paari tunni jooksul ning veedate öö meie kliinikus. Väike valu rindades peale operatsiooni on normaalne ning vajadusel saate valuvaigisteid. Kuigi üldine valutundlikkus sõltub teie organismist, siis tavaliselt üle kahe päeva patsiendid valuvaigisteid ei vaja.

Järgmisel päeval vaatab kirurg teid üle ning enne koju lubamist annab teile kaasa individuaalse järelhooldusprogrammi.

Haava hooldamine

Pärast operatsiooni on sisselõigete kohad hellad, kuid paari nädalaga peaks tundlikkus vähenema. Nädala jooksul peaksid haavad olema võimalikult kuivad ja kaetud steriilsete plaastritega. Kahe nädala jooksul on soovitatav kanda ka spetsiaalset toetavat aluspesu.

Paari kuu jooksul pärast operatsiooni ei soovita me arme venitada, tõsta raskeid esemeid, teha hoogsalt trenni ega saunas käia. Esimestel nädalatel tuleks hoiduda ka seksuaalsest tegevusest. Kuigi raske treening pole soovitatav, aitab mõõdukas füüsiline koormus vereringet parandada ja seega ka taastumist kiirendada.

Suitsetamine aeglustab oluliselt haavade paranemist, mistõttu soovitame vähemalt kuu aega enne ja pärast operatsiooni suitsetamisest loobuda.

Armid

Kahjuks pole võimalik sisselõikeid ilma armideta teha, kuid esialgu tumedamad armid muutuvad ajapikku heledamaks ja vähem märgatavaks. Armide kiiremaks paranemiseks soovitame kasutada apteegist saadavaid haavageele. Liigliha vältimiseks kasutage silikoonplaastreid, mida leiate samuti apteegist.

Mõned kuud pärast operatsiooni soovitame ülakeha kaitsta otsese päikese eest, sest päikesekiirgusest tekkiv mõju naha pigmendile võib muuta armi tumedamaks ja silmatorkavamaks.

Lõpptulemus

Juba paar päeva pärast operatsiooni on esmane paistetus alanenud ning operatsioonitulemused nähtavad. Teie rinnad on väiksemad ning lamedamad ning kehaga rohkem proportsioonis.

Lõpliku tulemuse saavutamiseks läheb siiski kuni kuus kuud. Günekomastia operatsioon on püsivate tulemustega, hoides rinnad korraliku elustiili ja piisava treeningu korral vormis.